Karolina Dębska-Bąba - ZnanyLekarz.pl
  • Rehabilitacja Centrum Zdrowia

    Ponad 15-letnie doświadczenie

  • Możliwość dojazdu do Pacjenta

    Bezpłatne konsultacje

  • Leczymy przyczyny bólu

    a nie tylko objawy

  • Czekasz w kolejce do specjalisty?

    U Nas nie musisz czekać!

Oferta

REHABILITACJA ORTOPEDYCZNA

Przywracanie funkcji narządu ruchu, oraz aktywności życiowych utraconych na skutek chorób, urazów, zmian wrodzonych i nabytych układu kostno-stawowego i mięśniowego. Obejmuje swoim działaniem rehabilitację pourazową narządu ruchu. Skierowana do osób:

  • po skręceniach, zwichnięciach, przeciążeniach w obrębie stawów,
  • z naderwaniem i zerwaniem ścięgien,
  • po zabiegach operacyjnych,
  • po urazach tkanek miękkich,
  • ze schorzeniami zwyrodnieniowymi i reumatologicznymi.

REHABILITACJA NEUROLOGICZNA

Zespół działań rehabilitacyjnych ukierunkowanych na poprawę stanu pacjentów dotkniętych udarem, urazem czaszkowo-mózgowym i innymi schorzeniami neurologicznymi, takimi jak stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona. Ideą neurorehabilitacji jest przywrócenie pacjentowi wszystkich funkcji, które zostały utracone w wyniku choroby. Gdy nie jest to możliwe, moim zadaniem jest nauczyć pacjenta, by radził sobie w życiu codziennym mimo niepełnosprawności.

REHABILITACJA SPORTOWA

To szereg działań fizjoterapeutycznych pozwalających na utrzymanie organizmu zawodnika w pełnej sprawności, a także jego szybką regenerację i odnowę. W razie urazów, czy kontuzji ułatwia szybki powrót do formy. Moja oferta skierowana jest do osób zarówno trenujących zawodowo, jak i amatorsko daną dyscyplinę sportową. Mówiąc o rehabilitacji sportowej mam na myśli trening funkcjonalny ukierunkowany pod daną dyscyplinę, lub aktywność ruchową. Każdy proces treningowy rozpoczynam od przeprowadzenia oceny funkcjonalnej. Buduję treningi przygotowujące między innymi do biegania, jazdy na nartach, gier zespołowych, oraz indywidualnych, takich jak np. tenis.  

REHABILITACJA KOBIET W CIĄŻY I W POŁOGU

W trosce o aktywność fizyczną kobiet ciężarnych, proponuję Paniom zajęcia indywidualne podtrzymujące ich wydolność na możliwie najwyższym poziomie. Zakres takiej rehabilitacji obejmuje m.in.

  • ćwiczenia dna miednicy,
  • ćwiczenia rozluźniające,
  • ćwiczenia wzmacniające,
  • ćwiczenia oddechowe,
  • ćwiczenia ogólnorozwojowe,
  • ćwiczenia na piłkach, matach, z taśmami itp.

Wykonuję zabiegi fizjoterapeutyczne dla kobiet w okresie połogu w zakresie:

  • rozejścia się spojenia łonowego,
  • rozejścia się mięśni brzucha (przepuklina brzuszna),
  • mobilizacji blizny po cesarskim cięciu,
  • wysiłkowego nietrzymania moczu.

Bardzo ważną rolę w rehabilitacji kobiet w ciąży i w połogu odgrywa kinesiotaping, który bezinwazyjnie odciąża pracę stawów i mięśni. Stosuję go u kobiet borykających się z zespołami bólowymi. Jest to metoda bezpieczna, wolna od działań ubocznych, która w przyjemny sposób oddziałuje na ciało.

REHABILITACJA OSÓB STARSZYCH

Rehabilitacja skierowana do ludzi w kwiecie wieku. Pozwala ona na zredukowanie dokuczliwego bólu, wzmocnienie mięśni, poprawę możliwości wykonywania czynności dnia codziennego. Ćwiczenia dla osób starszych, w połączeniu z innymi metodami rehabilitacji, to idealny sposób na to, by utrzymać możliwości ruchowe na odpowiednim poziomie. W bezpieczny i skuteczny sposób można zapobiec negatywnym zmianom, które pojawiają się wraz z wiekiem. 

KINEZYTERAPIA

Pod pojęciem kinezyterapii, kryje się leczenie ruchem. Jak nazwa wskazuje podstawą tej dziedziny fizjoterapii są ćwiczenia, gdzie ruch staje się środkiem leczniczym, mającym wpływ na cały organizm. Znajduje zastosowanie w rehabilitacji narządu ruchu, chorób neurologicznych i innych. Wspomaga procesy leczenia, opierając się na celowo dobranych i ukierunkowanych ćwiczeniach ruchowych. Zadaniem kinezyterapii jest maksymalne przywrócenie pacjentowi pełnej sprawności fizycznej, jak również przygotowanie do dalszej rehabilitacji.

FIZYKOTERAPIA

Jest to jedna z form fizjoterapii wykorzystująca działanie czynników fizycznych, a która służy do poprawy stanu zdrowia pacjenta. Wykorzystywane w rehabilitacji bodźce fizyczne pobierane z natury wpływają jednocześnie na zmniejszenie dolegliwości bólowych, jak również na stany depresyjne, leczenie ran, zwalczanie obrzęków i przyśpieszenie procesów gojenia się tkanek. Stosowana jest m.in. w ostrych i przewlekłych bólach kręgosłupa, przy porażeniach nerwów, chorobach zwyrodnieniowych stawów, dyskopatiach, chorobach reumatycznych, nerwobólach, dystrofiach mięśniowych, bólach głowy, stanach zapalanych tkanek miękkich i urazach narządu ruchu, w tym w złamaniach, stłuczeniach i skręceniach. W skład fizykoterapii wchodzi:

  • elektroterapia (leczenie prądem o różnej częstotliwości),
  • laseroterapia (stymulacja procesów leczniczych organizmu za pomocą promieniowania laserowego),
  • ultradźwięki (drgania mechaniczne powodujące mikromasaż tkanek),
  • magnetoterapia (pole magnetyczne niskiej częstotliwości, które przenika przez wszystkie struktury nie wpływając na wzrost temperatury),
  • sollux (elektryczna lampa terapeutyczna, która emituje promieniowanie podczerwone).

MASAŻ

To zespół zabiegów mechanicznych oddziałujących na ciało pacjenta poprzez powłokę ciała (skórę, tkankę podskórną, mięśnie itd.), a także w postaci zmian odruchowych na układ krążenia, nerwowy, wewnątrzwydzielniczy do narządów wewnętrznych włącznie. Jest to jedna z najpopularniejszych form terapii. Szczególnie poleca się ten zabieg przy: obrażeniach ortopedycznych (zwichnięciach, złamaniach, stłuczeniach, skręceniach), naderwanych ścięgnach, przykurczach, niedowładach, porażeniach, czy przy zespołach bólowych kręgosłupa oraz innych stawów. Wyróżnia się takie typy masażu jak:

  • klasyczny (częściowy lub całkowity masaż ciała),
  • relaksacyjny (poprawa stanu psychosomatycznego osoby masowanej poprzez odprężenie ciała i umysłu oraz zniwelowanie skutków stresu i zmęczenia organizmu),
  • tkanek głębokich (masaż opierający się na warstwowej pracy tkankowej, prowadzącej do rozluźnienia utrzymujących się nieprawidłowych napięć w ciele człowieka),
  • limfatyczny (inaczej drenaż limfatyczny, pobudzający krążenie krwi i limfy),
  • sportowy (pomocny osobom aktywnym fizycznie w utrzymaniu formy, zapobieganiu kontuzjom, wspomaganiu organizmu przed, w trakcie i po wysiłku),
  • poprzeczny (praca w poprzek włókien mięśni, ścięgien i wiązadeł).

TERAPIA PUNKTÓW SPUSTOWYCH

Jest to technika, która wykorzystuje różne formy ucisku i ruchów w różnych kierunkach, we wrażliwych miejscach w tkance mięśniowej. Kluczowym elementem tej terapii jest precyzyjne zlokalizowanie punktu bólowego na ciele. Celem terapii jest uwolnienie od bólu i poprawa zaburzonych wzorców ruchowych.

TERAPIA MIĘŚNIOWO-POWIĘZIOWA

Jest to nowoczesna forma terapii, którą leczy się schorzenia narządu ruchu. Decydującą rolę stanowi powięź, która przenosi siły i napięcia do jakich dochodzi w naszym organizmie. Trzeba sobie uświadomić, że każdy ruch ciała odbywa się za pomocą łańcucha mięśniowo-powięziowego. Wszelkie zaburzenia w obrębie powięzi, lub mięśnia mogą rzutować na zaburzenia funkcji w obszarze odległym od miejsca zaburzenia.

TRENING FUNKCJONALNY I STABILIZACYJNY

Trening funkcjonalny jest to rodzaj ćwiczeń, których celem jest wzmocnienie mięśni bez rozbudowywania masy mięśniowej. Polega na wykonywaniu ruchów, które wykonujemy na co dzień przy zwykłych czynnościach, ale za to w szybszym tempie i z wieloma powtórzeniami. Dzięki temu poszczególne grupy mięśniowe współdziałają ze sobą, a jej efektem jest poprawa siły, szybkości, wytrzymałości, gibkości, koordynacji, stabilności i zwinności. Zapobiega również kontuzjom, zmniejsza zużycie stawów i tkanek miękkich. Ćwiczenia stabilizacyjne odgrywają znaczącą rolę w kształtowaniu sylwetki oraz wzmacnianiu całego ciała. Trening stabilizacyjny angażuje do pracy mięśnie głębokie, które stanowią tzw. gorset mięśniowy.

KINESIOTAPING

Inaczej plastrowanie dynamiczne. Jest to metoda terapeutyczna, która polega na oklejaniu wybranych części ciała, specjalnymi elastycznymi plastrami w celu złagodzenia bólu, a także by zapobiegać kontuzjom. Plastry zostały tak stworzone, aby ich parametry maksymalnie przypominały właściwości ludzkiej skóry. Kinesiotaping może być stosowany jako osobna metoda terapeutyczna, lub też stanowić uzupełnienie innych metod fizjoterapeutycznych. Wspomaga powrót konkretnych struktur ciała do ich normalnego funkcjonowania. Techniki kinesiotapingu wspierają naturalne procesu samoleczenia organizmu pacjenta przez: poprawę funkcji mięśni i stawów, normalizację napięcia mięśni, aktywacje układu limfatycznego i endogennego systemu znieczulenia, poprawę mikrokrążenia. Dodatkowym atutem kinesiotapingu jest ciągłość terapii, brak negatywnych odczuć skórnych i długi okres używania jednej aplikacji.

SZKOŁA ZDROWYCH PLECÓW

To kompleksowy program profilaktyczno-leczniczy mający na celu uświadomienie problemu różnorodnych dolegliwości kręgosłupa, a także zapobieganiu tymże dolegliwościom. W trakcie zajęć uczę jak wykonywać czynności dnia codziennego z zachowaniem odpowiedniej ergonomii pracy, tak aby nie szkodzić swojemu kręgosłupowi. Dobieram odpowiednie ćwiczenia ukierunkowane na zapobieganiu i zwalczaniu dolegliwości bólowych kręgosłupa, a także koryguje nieprawidłowe nawyki w postawie ciała. Program szkoły zdrowych pleców można zastosować również u dzieci, u których stwierdzono wadę postawy nieznacznego stopnia.

TERAPIA MIĘŚNI DNA MIEDNICY (M.IN. LECZENIE NIETRZYMANIA MOCZU METODĄ BEBO)

Koncepcja treningu BeBo to terapia mięśni dna miednicy wywodząca się ze Szwajcarii. Bierze pod uwagę różne aspekty, które są konieczne, aby nasze dno miednicy były wydolne. Zdrowsze i elastyczniejsze mięśnie dna miednicy wpływają pozytywnie m.in. na utrzymywanie prawidłowej postawy, zmniejszenie dolegliwości bólowych pleców czy życie seksualne. Stąd coraz większą wagę przywiązuje się do treningu tej części ciała. Całościowa koncepcja BeBo bierze nie tylko pod uwagę wzmacnianie mięśni dna miednicy, ale też innych ważnych grup mięśniowych. Metoda BeBo jest stosowana przy takich schorzeniach jak: nietrzymanie moczu różnego pochodzenia, przy obniżeniu narządu rodnego, po operacjach w obrębie podbrzusza, przy nietrzymaniu gazów i stolca, jak również hemoroidach.

REHABILITACJA KOBIET PO MASTEKTOMII

Jest istotnym elementem umożliwiającym w skuteczny sposób powrót do pełnej sprawności psychofizycznej po przebytym zabiegu. Dobrze przeprowadzona terapia już od momentu zdjęcia szwów zmniejsza ryzyko wystąpienia obrzęków limfatycznych w obrębie kończyny górnej po operowanej stronie. Ważnym aspektem jest również relaksacja blizny pooperacyjnej co zabezpiecza przed powstawaniem wzrostów okolicznych tkanek, które mogą być przyczyną występowania i utrzymania się obrzęków oraz ograniczenia ruchomości ręki. Celem tej rehabilitacji jest:

  • poprawa zakresu ruchów w stawie barkowym strony operowanej,
  • zwiększenie siły mięśniowej kończyny górnej,
  • zapobieganie i usuwanie obrzęku limfatycznego,
  • poprawa kondycji psychofizycznej,
  • korekcja postawy, która nastąpiła w wyniku usunięcia piersi.

WADY POSTAWY

Profilaktyka i terapia wad postawy skierowana jest w głównej mierze do dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, a ukierunkowana jest na poprawę stabilizacji centralnej. Stabilizacja centralna określa odpowiednie napięcie głębokich mięśni tułowia, zapewniające właściwą kontrolę mięśniową miednicy i kręgosłupa, a co za tym idzie odpowiednie ich ustawienie. Jest to podstawa i punkt wyjścia do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania całego układu ciała wraz z kończynami. W przypadku zachwiania któregokolwiek elementu tego systemu, w postawie ciała pojawiają się nieprawidłowości, takie jak np.:

  • zaburzenia osiowości kończyn (kolana koślawe/szpotawe),
  • niższy poziom koordynacji i równowagi,
  • pogłębienie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa (plecy okrągłe/wklęsłe/płaskie),
  • asymetria ustawienia miednicy, pociągająca za sobą boczne skrzywienia kręgosłupa (skoliozę),
  • odstające łopatki,
  • ryzyko przeciążeń i urazów.

Indywidualne podejście do każdego pacjenta umożliwia postawienie trafnej diagnozy, a w jej efekcie dobór odpowiedniej terapii. Zajęcia ćwiczeniowe, prowadzone pod moją kontrolą, ukierunkowane są na leczenie już istniejących wad postawy w ich wczesnym stadium, jak również zapobieganie pogłębianiu się istniejących już wad postawy.

PROGRAM „AKTYWNY SENIOR”

Program ten przeznaczony jest dla osób starszych. Zapraszam wszystkich, którzy chcą poprawić swoją sprawność ruchową oraz tych, którzy chcą utrzymać ciało w należytej kondycji fizycznej i psychicznej oraz jak najdłużej cieszyć się zdrowiem. Indywidualne zajęcia prowadzone są przy uwzględnieniu stanu zdrowia każdego pacjenta oraz profilaktykę chorób wieku dojrzałego, takich jak osteoporoza, choroby reumatyczne, nadwaga, cukrzyca, choroby układu krążenia oraz bóle kręgosłupa. Proponuję m.in. zajęcia z cyklu „Zdrowy kręgosłup” podczas których wzmacniamy głównie mięśnie tułowia oraz korygujemy postawę ciała oraz zajęcia ogólnorozwojowe, podczas których wzmacniamy główne grupy mięśniowe, poprawiamy wydolność oraz rozciągamy mięśnie. Dzięki przeprowadzanym ćwiczeniom u pacjenta widać poprawę stanu zdrowia poprzez zapobieganie zmianom zwyrodnieniowym, uelastycznienie więzadeł oraz ścięgien. Poprawia się ruchomość stawów i wydolność układu krążeniowego, podnosi się sprawność fizyczna, łagodzi się stres, a sam pacjent ma lepszą świadomość własnego ciała.

REHABILITACJA DOMOWA

Oferuję również precyzyjną diagnozę i pełen zakres leczenia bez wychodzenia z domu. Prowadzę rehabilitację używając specjalistycznego, przenośnego sprzętu. Rehabilitacja pooperacyjna, powypadkowa, dla osób starszych może odbywać się w domowym zaciszu. Stosując specjalistyczne metody leczę ostry i przewlekły ból. Oferta w szczególności skierowana jest do pacjentów po wypadkach, urazach, operacjach (rehabilitacja ortopedyczna). Drugą grupą pacjentów którym dedykuję wizyty domowe są seniorzy. U osób starszych poważna choroba, uraz czy operacja zwykle prowadzą do ogólnego osłabienia, ograniczenia aktywności i ruchomości. Na stan zdrowia wpływ mają także naturalne procesy zachodzące w organizmie. Profesjonalnie prowadzona rehabilitacja i dzięki niej usprawnianie osób w podeszłym wieku są bardzo ważnym elementem leczenia i rekonwalescencji. Koszt rehabilitacji domowej ustalany jest indywidualnie i uzależniony jest od rodzaju schorzeń, rodzaju wykonywania terapii, intensywności wizyt, oraz miejsca wykonywania terapii.

BONY PODARUNKOWE

Jeżeli nie masz pomysłu na prezent zapraszam do zakupu bonu podarunkowego. Przedmiotem bonu może być każdy zabieg, bądź pakiet zabiegów, który znajduje się w ofercie. Jeżeli nie jesteś pewny, który zabieg będzie odpowiedni dla obdarowanego możesz zakupić bon podarunkowy o wartości ustalonej przez Ciebie, a podczas wizyty po krótkiej i bezpłatnej konsultacji wspólnie ustalimy jaki zestaw zabiegów może najlepiej spełnić oczekiwania obdarowanego. Bo najlepszym prezentem jest zdrowie!